European VLBI Network (EVN) – europejska sieć radiowej interferometrii wielkobazowej (VLBI). Sieć radioteleskopów zlokalizowana jest głównie w Europie i Azji, z dodatkowymi antenami w Południowej Afryce i Puerto Rico. EVN wykonuje obserwacje kosmicznych źródeł radiowych o bardzo wysokiej rozdzielczości kątowej.
RadioAstron – obserwacje interferometryczne przy użyciu rosyjskiego satelity Spectr-R, wyposażonej w 10-metrowy radioteleskop.
RadioNet – konsorcjum wiodących instytucji w Europie, Korei i Republice Południowej Afryki, integrujące na poziomie europejskim światowej klasy infrastrukturę do badań w dziedzinie radioastronomii. Jest to projekt finansowany w ramach europejskiego programu „Horyzont 2020”, którego celem jest wspieranie radioastronomii w Europie.
Low-Frequency Array for radio astronomy (LOFAR) – sieć anten radiowych zlokalizowanych w różnych krajach europejskich (3 w Polsce), działająca na częstotliwościach MHz i wykorzystująca zjawisko interferencji fal radiowych.
The Southern African Large Telescope (SALT) – największy, pojedynczy teleskop optyczny na półkuli południowej i jednocześnie jeden z największych teleskopów na świecie. Teleskop posiada sześcioboczne zwierciadło, które mierzy od boku do boku 11 metrów i składa się z 91 mniejszych sześciokątnych zwierciadeł o średnicy 1,2 m. Teleskop i jego oprzyrządowanie mogą prowadzić obserwacje w zakresie długości fal od 320 do 1700 nm.
High Energy Stereoscopic System (H.E.S.S.) – największe na świecie obserwatorium prowadzące obserwacje astronomiczne w zakresie promieniowania gamma.
Cherenkov Telescope Array (CTA) – międzynarodowy projekt budowy naziemnych obserwatoriów astronomicznych, przeznaczonych do badań wysokoenergetycznego promieniowania gamma za pomocą techniki obrazowania atmosferycznych błysków promieniowania Czerenkowa. Projekt znajduje się na mapie drogowej wielkich infrastruktur badawczych ESFRI.
Advanced Telescope for High Energy Astrophysics (ATHENA) – misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w ramach programu naukowego „Kosmiczna Wizja” (Cosmic Vision). Celem misji jest m.in. zbieranie informacji na temat formowania i ewolucji grup galaktyk oraz czarnych dziur.
Large Synoptic Survey Telescope (LSST) – inicjatywa mająca na celu budowę teleskopu, który wytworzy najgłębszy i najszerszy obraz Wszechświata.
RoboPol – specjalistyczny fotopolarymetr zaprojektowany specjalnie dla 1,3 m teleskopu w Obserwatorium Skinakas w Grecji.
Współpraca instytucjonalna
University of Copenhagen, Kopenhaga, Dania
Leiden University, Lejda, Holandia
Space Telescope Science Institute, USA
NASA Goddard Space Flight Center, USA
Wigner Research Center for Physics, Budapeszt, Węgry