Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza

Uniwersyteckie Centrum Doskonałości „Astrofizyka i Astrochemia”

Kontaktul. Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3303
fax: +48 56 622 5397
e-mail: astrochem@umk.pl

Nowi członkowie Centrum Doskonałości

obrazek: [fot. www.freepik.com]
fot. www.freepik.com

W ciągu nabliższych miesięcy Hannah Calcutt, Dorottya Szecsi i Tobias Hinse dołączą do zespołu badawczego Centrum Astrochem. Ich zainteresowania badawcze obejmują astrochemię, fale grawitacyjne i egzoplanety. Witamy!

Dr Calcutt dołączy do Centrum pod koniec listopada 2020 r., dr Szecsi jest już oficjalnie członkiem naszego Centrum od 16 października 2020 r., natomiast dr hab. Hinse dołączy do Centrum pod koniec lutego 2021 r.

Dr Hannah Calcutt - jej badania koncentrują się na zrozumieniu warunków fizycznych i chemicznych w środowiskach gwiazdotwórczych o małej, średniej i dużej masie. Poprzez połączenie astrochemii obserwacyjnej i modelowania teoretycznego, jej praca bada warunki chemiczne w tych złożonych środowiskach, łącząc warunki powstawania gwiazd i planet, z ciałami Układu Słonecznego, a potencjalnie nawet z prekursorami formowania się życia.

W 2015 r. uzyskała stopień doktora na University College London, broniąc pracę magisterską zatytułowaną „Wczesne stadia powstawania masywnych gwiazd: śledzenie warunków fizycznych i chemicznych w gorących rdzeniach”. Po uzyskaniu doktoratu zajmowała stanowiska badawcze na Uniwersytecie w Kopenhadze w Danii, jako badacz podoktorancki w Centre for Planet and Star Formation (StarPlan) oraz jako Origins Fellow na Chalmers University of Technology w Szwecji.

Dr hab. Tobias C. Hinze - uzyskał tytuł doktora astronomii i astrofizyki na Queen's University Belfast w Wielkiej Brytanii. Jego zainteresowania badawcze dotyczą dynamiki małych ciał Układu Słonecznego, planet pozasłonecznych, zasad astrostatystyki i modelowania danych. Otrzymał stypendium KRCF Young Scientist Research Fellowship od Korea National Research Foundation i dwukrotnie otrzymał nagrodę podoktorancką od Korea Astronomy and Space Science Institute.

Dr Dorottya Szécsi - jest stypendystką naukową Humboldta na Uniwersytecie w Kolonii (Niemcy). W 2016 r. obroniła doktorat na temat życia i śmierci masywnych gwiazd ubogich w metale na Uniwersytecie w Bonn (Niemcy). W uznaniu swoich badań otrzymała nagrodę Jana Friča dla młodych naukowców Instytutu Astronomicznego Czeskiej Akademii Nauk za rok 2017, stypendium Honors Branch (H2) Bonn-Cologne Graduate School w 2013 roku, a także I nagrodę w Konkursie Młodych Naukowców Węgierskiego Krajowego Koła Naukowego Studentów w 2011 roku. W Polsce zajmuje się teorią protoplastów fal grawitacyjnych i innych masywnych gwiazd.

pozostałe wiadomości